Skip to main content

Broker Kimdir ve Ne İş Yapar?

Broker Kimdir ve Ne İş Yapar? Ünlü Amerikalı oyuncu Leonardo Di Caprio’nun başrolünü üstlendiği The Wolf Of Wall Street (Para Avcısı) filmini duymuş veya izlemişsinizdir. İzlemediyseniz, izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Film, borsalarda işlem yapan Brokerları konu alıyor. Alanında uzmanlaşmış yatırım danışmanları olan Brokerlar, taraflar arasında aracı olarak hareket ederek, gayrimenkul anlaşmaları ve benzeri çeşitli ticareti gerçekleştiren kişilerdir. Müşterinin isteğine bağlı olarak satın alma işlemleri gerçekleştirirler. Bireylerden, büyük şirketlere kadar pek kişiyle çalışabilmektedirler. Yaygın bir biçimde, yatırım şirketleri, danışmanlık firmaları ve bankalar tarafından göreve getirilirler. Fone Markets bünyesinde çalışan brokerların hizmet verdiği yatırımcıların büyük bir bölümü olumlu yorumlarda bulunmaktadır.

Forex piyasalarında yatırım yapabilmek için hakkında çok fazla bilginin toplanması gerekmektedir. Bilgisizlik ve deneyim eksikliği olan yatırımcılar genellikle büyük zararlar yaşamasına sebep olan bir etkendir. Bu nedenle yatırımlara başlamadan önce Fone Markets tarafından sağlanan ücretsiz eğitimlerden yaralanarak yatırımlarınızı güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Brokerın Sorumlulukları Nelerdir?

Genellikle finans ya da bankacılık alanında hizmet veren broker, yatırım, emtia, borsalar, ipotekler, sigorta yada iddia gibi alanlarda uzman kişilerdir. Bir Broker sahip olduğu uzmanlık alanına göre mesleki sorumlulukları değişiklik göstermektedir. Genellikle üstlenmiş oldukları görevler şu şekilde sıralanabilir;

Satıcı ile alıcı arasındaki ilişkileri sağlamak
Danışmanlık yaptığı müşterisi adına alım-satım işlemleri gerçekleştirmek
Müşterilerin yatırım portföylerini yönetmek
Müşterinin satın alım gücünü ve risklerin düzeyini belirlemek
Borsada yaşanabilecek gelişmeler ve senaryolarla ilgili müşterisini bilgilendirmek
Hisse senedi, Tahvil gibi alım-satımı yapılabilen ürünler hakkında müşteriyi haberdar etmek.
Ticari piyasaları ve satın almalarda yaşanan performansları analiz etmek
Müşterisinin mahremiyetine sadık kalmak

Broker olmak için istenilen, kişilerin üniversitelerde ekonomi alanında bölümlerden eğitimlerini tamamlamış olması ve Borsa İstanbul (BİST) aracılığı ile verilen eğitimlere katılmaları gerekmektedir. Eğitimlere katılan üyeler yeterlilik sertifikası alarak görevlerine başlayabilmektedir.

Fone Markets bünyesinde hizmet veren alanında uzman, deneyimli brokerlar ile yatırımlarınızı en iyi şekilde yönlendirebilirsiniz. Her yatırım tarzına uygun Broker bulmak oldukça kolaydır.

 

Leave a Reply