Skip to main content

VİOP Nedir

VİOP uzun bir ismin kısaltılmış hali olarak alım satım işlemlerinin yapılabilmesine olanak vermekte olan bir piyasa seçeneği denilebilmektedir. VİOP nedir sorusuna cevap olarak uzun ismi  Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha ayrıntılı bir şekilde araştırdığınızda  ise sözleşme piyasa seçenekleri içerisinde alım ve satım işlemlerinin yapılabilmesine olanak vermekte olduğunu görmekteyiz. Peki alım satım işlemlerinin hangi tarihler içerisinde gerçekleşiyor olması konusunda merak edilmekte olan hususlar yer almaktadır. İleriki bir tarihte önceden belirlenen fiyat üzerinden alım veya satım işlemlerinin gerçekleşmesi sağlanıyor. Bu sayede ise yatırımcının ileriye dönük bir şekilde işlemlerini yaparak kar elde edebilmesi olanak buluyor denebilmektedir.

VİOP Kaldıraç Sistemi

Alım veya satım işlemleri esnasında bireylerin küçük bir teminat ile yüklü işlemler yapabilmesi sağlanmaktadır. Kaldıraç sistemi bu konuda önemli ayrıcalıklar sunmaktadır. VİOP kaldıraç sistemi sayesinde yüksek gelirlerin elde edilebilmesi mümkündür. Risk durumu ise kazanç durumu ile aynı şekilde ilerlemektedir. Bundan ötürü bireylerin kayıplarının aynı şekilde yer alacağını dikkate alarak işlemlerini yapması gerekmektedir. Yüksek işlem hacminin elde edilebilmesi için bundan ötürü kaldıraç sistemi sıkça tercih edilmekte olan bir durum olarak yer almaktadır. Farklı vadelerde işlemlerin yapılması ise ani fiyat değişimlerine karşı yatırımcılarının teminatlarını koruma altına almasını sağlamaktadır.

VİOP İşlemleri Hangi Birimler ile Gerçekleşmektedir

VİOP dahilinde alım işlemleri birçok birim üzerinden gerçekleşmektedir. Bunlardan bazıları ise şu şekilde yer almaktadır; dolar, euro/TL, Euro /usd, altın ons, altın gr gibi seçenekler üzerinden alım satım işlemlerinin gerçekleşmesi mümkündür. Her birim içerisinde sunulmakta olan kaldıraç oranı ise değişkenlik göstermektedir. Yatırımcıların buna dikkat ederek işlemlerini yapması gerekmektedir. VİOP işlemleri hangi birimler ile gerçekleşmektedir konusunda çeşitlilik arttırılabilmektedir.  Teminat miktarı ise her birim için değişiklik göstermektedir. Güncel değerleri ise her an değişmektedir. Bunun için alım işlemleri esnasında yatırımcının güncel olarak yer alan teminat miktarına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu sayede her an değişmekte olan teminat miktarının en doğru şekilde öğrenilebilmesi mümkün bir seçenek olmaktadır. VİOP işlemlerinin özel şirketler üzerinden veya çeşitli banka seçenekleri dahilinde yapılabilmesi ise mümkündür. Tüm bu seçenekler VİOP nedir sorusuna cevap vermektedir.

Leave a Reply